Europejskie Centrum Solidarności

  • 0
  • Styczeń 11, 2015

O wolności i w hołdzie wolności

Europejskie Centrum Solidarności zaprojektowane przez gdańską pracownię architektoniczną Fort oddane do użytku 1 września 2014 roku mieści stałą wystawę, autorstwa pracowni Studio 1:1, ukazującą historię ruchu społecznego znanego na całym świecie pod nazwą ‘Solidarność’.

Powstała przestrzeń, która z racji swej funkcji wymyka się prostej analizie. Emocje wyzwalane eksponowanymi obiektami, archiwalia, zaaranżowane rekonstrukcje, dokumenty, towarzyszące im nagrania dźwiękowe i filmowe przypominają o bardzo trudnych wydarzeniach. Obrazują niezwykły fenomen walki grupy ludzi o wolność i prawdę, walki która zmieniła obraz nowożytnej Europy.

Szkoda tylko, że autorom wystawy, pomimo znakomitego projektu (co uwidaczniają fotografie), nie udało się przenieść atmosfery ekspozycji dotąd dostępnej w dawnej sali BHP. Może poprzednia wystawa oparta była na bardziej spójnym scenariuszu, silnym powiązaniu kolejnych elementów. Bazowała na ustanowieniu nieprzerwanego ciągu sytuacji odbiorczych, z którymi mierzył się gość wystawy. Nastrój miejsca współtworzyły kolejne odsłony ekspozycji. W nowej siedzibie ECS pojawiają się w odbiorze wystawy przerwy w narracji z powodu przemieszczania się między kilkoma salami. Kameralność odbioru zostaje zaburzona. Zbudowane w odbiorcy napięcie umyka, a refleksyjna opowieść gubi wątek nie pozwalając na spokojną kontemplację. Na szczęście ogólne przesłanie pozostaje jasne. Pozostaje tylko dopisać się do wielkiej tablicy: DZIĘKUJĘ ZA WOLNOŚĆ.

Agnieszka Kurkowska

bryła architektoniczna

wnętrze obiektu

wystawa zlokalizowana w sześciu salach ekspozycyjnych

Fot. Agnieszka Kurkowska